Δευτέρα 24 Ιουν 2019

Έκθεση " Μετάβαση "  της Κασσιανής Κωνσταντίνου

Διάρκεια Έκθεσης: 28 Ιουνίου 2019 – 25 Ιουλίου 2019

Copy of thumbnail IMG 6430

Η Κασσιανή Κωνσταντίνου γεννήθηκε στη Μόρφου. Σπούδασε στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο της Αθήνας και είναι πτυχιούχος ιστορικός – αρχαιολόγος. Συμμετείχε σε αρχαιολογικές ανασκαφές στην Ελλάδα (Θήβα, Εύβοια) και στην Κύπρο (Λέμπα). Εργάστηκε ως εκπαιδευτικός φιλόλογος στη Μέση Εκπαίδευση στην Ελλάδα και την Κύπρο.

Με τη ζωγραφική ασχολείται από την παιδική της ηλικία μέχρι και σήμερα. Ιδιαίτερα όμως ασχολήθηκε αφού συνταξιοδοτήθηκε. Δάσκαλοι της είναι ο Νικόλας Παναγή (λάδι, ακρυλικό) και ο Κυριάκος Λύρας(ακουαρέλα). Συμμετείχε σε 4 ομαδικές εκθέσεις στην Κύπρο. Τα θέματα της ζωγραφικής της 1ης ατομικής της έκθεσης σχετίζονται άμεσα με την κυπριακή ύπαιθρο και τις  κυπριακές ακρογιαλιές.